Dlaczego powieść “Słońce w mroku” jest tak wyjątkowa na tle sagi Stephenie Meyer?

Powieść “Słońce w mroku” daje fanom “Zmierzchu” nową historię (https://www.taniaksiazka.pl/slonce-w-mroku-stephenie-meyer-p-1419399.html). Stuletni wampir o nienagannym wyglądzie 17-latka wrócił. Książka ta należy do sagi, ale tym razem autorka Stephenie Meyer napisała ją z punktu widzenia Edwarda, a nie Belli Swan.

Komu spodoba się książka?

Meyer napisała ją z myślą o swoich największych fanach, dedykując im książkę. Dla nich pogrąża się w umyśle najbardziej skomplikowanego nastoletniego wampira z Waszyngtonu, kiedy zakochuje się w kobiecie, która jest bardziej zdeterminowana niż on.

Jak prezentuje się opisana historia?

Ogólna historia “Zmierzchu” pozostaje niezmieniona – dziewczyna przenosi się do małego miasta wraz z ojcem. Chłopiec wampir zakochuje się w niej. Ale warstwą fabularną na wierzchu tej znanej opowieści jest nowe spojrzenie na wewnętrzne zmagania Edwarda o Bellę wraz z głębokim spojrzeniem na jego przeszłość i rodzinną dynamikę, które czynią go bardziej złożonym i zarysowują lepiej jego charakter.

Jak książka pokazuje uczucia Edwarda?

Jest to ujęcie Edwarda, którego fani prawie nie widzieli. “Słońce w mroku” to wciąż historia miłosna Edwarda i Belli, ale z większym zainteresowaniem możemy patrzeć na to, jak Edward radzi sobie ze skrajnymi konfliktami swojej miłości. Uważa, że Bella jest najwspanialszą kobietą na świecie i czuje się odrodzony, gdy znów bije jego martwe, zamarznięte serce, ale wie też, że są duże szanse na to, że może ją stracić.

Jak powieść buduje napięcie?

Ta walko jest budowaniem napięcia, podobnie jak nowe spojrzenie na jego potężny związek z siostrą, Alicją, kiedy pracują razem, by ocalić Bellę przed jej przepowiedzianym losem. Utrzymanie tego napięcia jest wyczynem, zważywszy, że większość czytelników zna tę historię. Najlepszą rzeczą w książce jest to, że Edward Cullen ma dar telepatii. Widzimy dzięki niemu myśli:

  • wewnętrzne myśli potencjalnych napastników Belli;
  • myśli rodziny Edwarda;
  • zamiary innych postaci w powieści.

Jak zostaje ukazana Bella?

Nie słyszymy myśli Belli. Pozostają zamknięte na Edwarda, ale ponieważ większość jego myśli jest o niej, ona pozostaje gwiazdą “Słońca w mroku”. Ciągle opisuje ją jako kruchą dziewczynę. Bella została przedstawiona jako zarówno jako ostateczna antyfeministyczna, feministyczna lub pasywna postać w związku. Jakkolwiek widzimy Bellę i staje się dla nas jasne, że jest kobietą, która wie, czego chce. Ona chce najgorętszego faceta w szkole, ona chce go złego i chce go na zawsze.

zdjęcie utworzone przez senivpetro - pl.freepik.com