Co nowego wnosi “Słońce w mroku” Stephenie Meyer do sagi o wampirach?

Odkładając na bok miliony sprzedanych kopii, kontrowersje związane zarówno z jej seksualnym podtekstem, jak i przebojową serią filmową, która zrodziła się dzięki sadze “Zmierzch”, to nowe “Słońce w mroku” opowiedziała prostą historię, prawie tak starą jak jej nieśmiertelny antybohater.

Losy powstawania książki

Wczesne rozdziały książki wyciekły w 2008 roku, co skłoniło Meyera do wstrzymania realizowania projektu. Ale 12 lat później powieść jest już dostępna, a na ponad 750 stronach od razu widać, dlaczego zajęło jej to tak dużo czasu. Książka niedawno ukazała się też na polskim rynku.

Czego dotyczy powieść?

Wampir spotyka dziewczynę. Wampir chce ugryźć dziewczynę. Dziewczyna chce zostać ugryziona, ale wampir musi stawić opór dla jej własnego dobra. Słońce w mroku ze strony www.taniaksiazka.pl opisana została jako powieść „towarzysząca” pierwszej części, tym razem z perspektywy Edwarda, a nie Belli. Kluczową różnicą między “Zmierzch” z narracją Belli, a tą książką z narracją Edwarda, jest specjalna wampirza umiejętność tego ostatniego, która słyszy myśli innych ludzi (choć nie Belli). Jego siostra Alicja widzi ma z kolei wizje na temat przyszłości, a obie umiejętności funkcjonują dość prozaicznie jako urządzenia fabularne, gdy Edward słucha ludzi myślących o Belli, a jego siostra wie, co się z nią stanie.

W jaki sposób jest prowadzona narracja w powieści?

Każdemu czytelnikowi może się wydać ciekawe to, że poznajemy Bellę za tak fascynującą jak Edward, z jej charakterem, który nigdy nie był bardzo ekspresyjny, teraz został stłumiony jego uwielbiającym spojrzeniem. Te dwie narracje przynajmniej przedstawiają wzajemne przyciąganie się postaci. “Słońce w mroku” można odczytać jako próbę remisu Meyera z romantycznymi opisami, które znamy z wcześniejszych części. Książka nie jest nową narracją. Ale dopiero gdy skończymy czytać i wyciągniemy kopię Zmierzchu, zdamy sobie sprawę, jak się nakładają. Obie książki nie są dokładnie takie same. Różnią się wieloma szczegółami, do których należy zaliczyć:

  • opisy scen,
  • dialogi postaci,
  • punktu widzenia.

Dlaczego warto przeczytać książkę?

“Słońce w mroku” zachęca do czytania i poszerza wampiryczną wiedzę na temat Edwarda. Książka wzmacnia oryginalną powieść. Czasami nawet ją podważa. Cały urok chłopaka wampira polega na tym, że jest śmiertelny i nieumarły. Meyer opisała go jako niespokojną postać, co może szczególnie spodobać się fanom książki.

Ludzie zdjęcie utworzone przez senivpetro - pl.freepik.com